portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Brzeźno - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Brzeźno - sprawy dzielnicowe » Forum » Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Przegląd prasy
VIP


Dołączył: Śro Maj 18, 2005 10:58
Posty: 593
Skąd: Tri-city

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 12:34    Temat postu: Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki

Referat do walki z korupcją Komendy Miejskiej Policji wszczął pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk - Wrzeszcz śledztwo w sprawie brzeźnieńskiej inwestycji Kordiana Borejki, honorowego prezesa Sopockiego Klubu Tenisowego, skarbnika Polskiego Związku Tenisowego, a także... kawalera Srebrnego Krzyża Zasługi za wkład w rozwój polskiego tenisa.

Mimo że na niwie sportowej Borejko okazał się prężnym działaczem, jego wkład w rozwój Brzeźna nie jest już tak pewny. Chodzi o niewywiązanie się z umowy dzierżawy wieczystej działki miejskiej przy ul. Zdrojowej 1 w Gdańsku. To ostatni grunt w mieście, który bezpośrednio przylega do plaży. W 1993 roku Borejko zobowiązał się do odbudowania w ciągu czterech lat w tym miejscu Domu Zdrojowego. Mija 13 lat, Borejko słowa nie dotrzymał. Gmina Gdańsk od ubiegłego roku bezskutecznie próbuje na drodze sądowej odzyskać tę działkę. Borejko przedstawia kolejne zaświadczenia lekarskie, nie pojawia się w sądzie, a proces nie może właściwie ruszyć z miejsca.

Policjanci rozpoczęli śledztwo po tym, jak Kazimierz Plichta, jeden z członków zarządu osiedla Brzeźno, zawiadomił prokuraturę, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dopuścił do niegospodarności w związku z dzierżawą tej nadmorskiej działki.

- Byłem już przesłuchiwany. Przekazałem policji wszystkie dokumenty, które posiadam w tej sprawie - wyjaśnia Plichta.

Gdański magistrat nadal nie traci nadziei na odzyskanie działki przy ul. Zdrojowej.

- Czekamy na rozwój wypadków w sądzie. Dopóki biegły lekarz nie zbada Kordiana Borejki i sąd nie wyznaczy kolejnego terminu rozprawy, mamy związane ręce. Nadal zależy nam jednak na odzyskaniu tej działki i znalezieniu wiarygodnego inwestora, który odbudowałby Dom Zdrojowy - wyjaśnia Michał Brandt z gdańskiego magistratu.

Źródło: Dziennik Bałtycki (Maciej Pawlikowski) 17 lutego 2006r.
Corzano 
   

VIP


Dołączył: Pią Kwi 02, 2004 7:36
Posty: 970
Skąd: Brösen

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 14:04    Temat postu: Re: Sprawa Kordiana Borejki

Przegląd prasy napisał:
Gdański magistrat nadal nie traci nadziei na odzyskanie działki przy ul. Zdrojowej.

Jak szło to powiedzonko z "matką" w treści? Wink

_________________
Grocia 
   

Stały bywalec


Wiek: 59
Dołączył: Pią Lis 04, 2005 16:49
Posty: 63
Skąd: Gdańsk-Brzeźno

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 19:02    Temat postu: Re: Sprawa Kordiana Borejki

Corzano napisał:
Przegląd prasy napisał:
Gdański magistrat nadal nie traci nadziei na odzyskanie działki przy ul. Zdrojowej.

Jak szło to powiedzonko z "matką" w treści? Wink
Chyba nie masz na mysli tego? " O matko i córko" Laughing a tak na marginesie to skandal żeby tyle czasu nie mogli sobie poradzic z tym Borejką
1610847
Niesłusznie ścigany
Gość

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 21:04    Temat postu: Re: Sprawa Kordiana Borejki

Prace przy "budowie" prowadzone były głównie w nocy. Wykopali cały bursztyn w tym miejscu - wszystko legalnie - i w nogi... "Chamstwo to proszę Pana nie zna granic". Można by powiedzieć kradzież w biały dzień, chociaż wszystko działo się w nocy. A inspektorzy budowlani czepiają się porządnych ludzi zamiast ścigać szumowiny, które znają wszystkie prawnicze sztuczki i zazwyczaj wyślizgują się w białych rękawiczkach z objęć (niestety ślepej) Temidy...
Ciekawe czy oprócz Pana B. odpowiedzą za taki stan rzeczy wszystkie zamieszane osoby ?...

Pozdrawiam,
Niesłusznie ścigany
Corzano 
   

VIP


Dołączył: Pią Kwi 02, 2004 7:36
Posty: 970
Skąd: Brösen

PostWysłany: Śro Maj 31, 2006 11:23    Temat postu: Re: Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki

Cytat:
Gdańsk wygrał proces o hektar ziemi w Brzeźnie

Gmina po latach walki wygrała proces o hektar ziemi w Brzeźnie, jednej z najbardziej atrakcyjnych działek w mieście. Mimo to na odzyskanie terenu trzeba jeszcze poczekać.

- Takiego wyroku się spodziewaliśmy - cieszy się Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Dzierżawcą wieczystym hektarowej działki przy ul. Zdrojowej w Gdańsku Brzeźnie jest Kordian Borejko, członek SLD, honorowy prezes Sopockiego Klubu Tenisowego, ważna postać w ostatniej dekadzie PRL. W 1993 roku wygrał przetarg na teren w Brzeźnie. Przed wojną stała tam hala zdrojowa, obok spacerowe molo, a wokół rozciągał się park zdrojowy. Borejko zapłacił za dzierżawę 89 tys. zł i zobowiązał się, że w ciągu czterech lat odbuduje halę. Nie dotrzymał słowa. Mimo to zarząd miasta dał mu czas na zagospodarowanie działki do końca 1999 roku. Tego terminu Borejko również nie dotrzymał. W 2001 roku gmina zdecydowała się wypowiedzieć dzierżawę. Sprawa trafiła do sądu. Jednak przed samym finałem sprawy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zawiesił postępowanie. Borejko złożył w magistracie oświadczenie, że rozpoczyna budowę i szacuje inwestycję na 36 mln zł. I choć nie potrafił wykazać, skąd weźmie pieniądze, miastu takie zapewnienie wystarczyło.

- To był szerszy problem - tłumaczy Bielawski. - Borejko miał kłopoty z uzgodnieniem projektu z konserwatorem zabytków. Staraliśmy się być wyrozumiali.

Półtora roku temu gmina wszczęła kolejny proces. Kordian Borejko nie stawiał się na rozprawy.

Mimo to wczoraj zapadł wyrok. Borejko musi oddać miastu 7,2 tys. zł za radcę prawnego i wpłacić 16,6 tys. zł do kasy skarbu państwa za niezapłacone opłaty sądowe.

- Ponadto umowa między miastem a panem Borejko musi zostać rozwiązana - powiedział sędzia Piotr Daniszewski. - Sąd nie zgadza się jednak na wydanie nieruchomości. Czynności windykacyjne gmina może wszcząć dopiero po uprawomocnieniu się wyroku.

Uprawomocnienie nastąpi najwcześniej za 19 dni. Ale pełnomocnik Kordiana Borejki powiedział wczoraj, że złoży wniosek o uzasadnienie wyroku, co potrwa kolejne kilka tygodni. - Zastanowimy się też nad apelacją - dodaje adwokat Marek Kanawka. - Do tego czasu gmina nie ma prawa odebrać mojemu klientowi ziemi. Nie ukrywam, że pan Borejko podpisał umowę przedwstępną sprzedaży tego terenu.

- Każdy, kto kupi ten kawałek ziemi, będzie następcą prawnym pana Borejki i będzie musiał respektować dzisiejszy wyrok sądu - odpowiada wiceprezydent Bielawski. - Niech liczy się z tym, że nie interesuje nas nic innego, jak rozwiązanie umowy i wystawienie działki na przetarg.

Katarzyna Włodkowska

_________________
Grocia 
   

Stały bywalec


Wiek: 59
Dołączył: Pią Lis 04, 2005 16:49
Posty: 63
Skąd: Gdańsk-Brzeźno

PostWysłany: Pon Lip 03, 2006 22:03    Temat postu: Re: Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki

http://dom.trojmiasto.pl/news.phtml?id_news=19926&strona=1#opinie
1610847
Grocia 
   

Stały bywalec


Wiek: 59
Dołączył: Pią Lis 04, 2005 16:49
Posty: 63
Skąd: Gdańsk-Brzeźno

PostWysłany: Pon Lip 03, 2006 22:11    Temat postu: Re: Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki

Sporny teren w Brzeźnie sprzedany
(3 Lipca 2006)
Miasto nie może odzyskać jednej z najbardziej atrakcyjnych działek w mieście. Tymczasem dotychczasowy dzierżawca ubija za plecami gminy interes życia.

Chodzi o hektar ziemi przy ulicy Zdrojowej w Brzeźnie. Miesiąc temu gmina wygrała proces z jego dotychczasowym dzierżawcą Kordianem Borejką, prezesem Sopockiego Klubu Tenisowego i członkiem SLD. Sąd nakazał rozwiązanie umowy. Zanim jednak wyrok się uprawomocnił, Borejko (unikający konsekwentnie mediów) sprzedał ziemię za 5 mln zł wrocławskiej firmie Toya.

- W sierpniu ruszymy z budową hotelu połączonego ze SPA - zapowiada Tomasz Koprowski, szef Toya.

Przypomnijmy. Przetarg na dzierżawę Borejko wygrał w 1993 r. Zapłacił 89 tys. zł i zobowiązał się w przeciągu czterech lat zagospodarować teren. Nie dotrzymał terminu. Mimo to zarząd miasta przedłużył mu termin do końca 1999 r. Borejko ponownie nie dotrzymał słowa, więc dwa lata później gmina zdecydowała się wypowiedzieć mu umowę. Przed sądowym finałem władze Gdańska niespodziewanie zawiesiły postępowanie. Powód? Borejko zapewnił, że lada dzień rozpoczyna inwestycję. Ponownie jednak nie dotrzymał warunków umowy, więc rok później proces wznowiono. Finał nastąpił miesiąc temu.

- Nakazuję rozwiązać umowę, ale do uprawomocnienia wyroku miasto nie może odebrać terenu - powiedział sędzia Piotr Daniszewski.

Sytuację wykorzystał Borejko szybko sprzedając ziemię. Toya przygotowuje odwołanie od wyroku i dopina plany budowy. Interesuje się też kupnem historycznego Domu Zdrojowego.

- Hotel będzie miał 65 pokoi, a na górnych kondygnacjach apartamenty na sprzedaż - wylicza Koprowski. - Na dachu obiektu postawimy taras. Do tego centrum konferencyjne, restauracje i sklepy. Na sylwestra 2007 powinno być otwarcie.

- Po moim trupie! - denerwuje się Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska ds. polityki przestrzennej. - W grę wchodzi tylko rozwiązanie umowy, a potem przetarg. Nie dostaną pozwolenia na budowę.

Koprowski zapowiada, że też nie odpuści. - Jeśli miasto chce kolejne lata spędzić w sądzie, zamiast cieszyć się, że po 13 latach inwestycja rusza, to gratuluję.

Tymczasem prokuratura bada, czy Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, nie naruszył prawa, przychylnie odnosząc się do wybryków Borejki.
1610847
Corzano 
   

VIP


Dołączył: Pią Kwi 02, 2004 7:36
Posty: 970
Skąd: Brösen

PostWysłany: Pon Lip 03, 2006 22:46    Temat postu: Re: Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki

Grocia napisał:
Hotel będzie miał

Akurat. Pozostaje mieć nadzieję, ze sprawa sądowa miasta z kolejnym "biznesmenem" potoczy się sprawniej.

_________________
Przegląd Prasy. 
   

VIP


Dołączył: Wto Sie 16, 2005 17:29
Posty: 1697
Skąd: --

PostWysłany: Czw Sty 18, 2007 17:34    Temat postu: Co z odbudową Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie?

Co z odbudową Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie?

Wciąż opóźnia się odbudowa zabytkowego domu zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie. Od kilkunastu lat trwa konflikt między władzami miasta a wieczystym dzierżawcą działki. Znany biznesmen Kordian Borejko 14 lat temu zawarł z miastem umowę, w której - jak zapewniają władze Gdańska - zobowiązał się dom zdrojowy odbudować. Nie zrobił tego, dlatego sprawę skierowano do sądu. W maju ubiegłego roku sąd okręgowy przyznał rację miastu i unieważnił umowę.

Dziś jednak w sądzie apelacyjnym wyrok został uchylony, a sprawę skierowano do ponownego rozpatrzenia. Proces toczy się od lat, a w tym czasie działka zmieniła już wieczystego dzierżawcę. Kordian Borejko sprzedał prawa do niej przedsiębiorcom z Wrocławia. Zdaniem radnego osiedla Brzeźna Kazimierza Plichty nowi inwestorzy mogliby odbudować wreszcie obiecany dawno dom zdrojowy, ale przedłużający się proces w tej sprawie-inwestycje blokuje.

Władze Gdańska są jednak zdeterminowane, by odzyskać prawa do działki i najprawdopodobniej wystawić ją na sprzedaż w przetargu. Jak mówi wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski inwestycja musi poczekać na prawomocny wyrok sądu.

Działka, na której ma powstać dom zdrojowy jest jedną z najatrakcyjniejszych w Gdańsku. Wiadomo, że nowy właściciel nabył do niej prawa za 5 milionów złotych. Zabytkowy dom zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie zwany halą brzegową został zbombardowany pod koniec wojny. Częściowo został odbudowany, ale spłonął w latach 70-tych.

Źródło: Radio Gdańsk
Corzano 
   

VIP


Dołączył: Pią Kwi 02, 2004 7:36
Posty: 970
Skąd: Brösen

PostWysłany: Czw Sty 18, 2007 20:21    Temat postu: Re: Dom Zdrojowy / Sprawa Kordiana Borejki

Szopki ciąg dalszy. Neverending story. Confused
_________________
KOT 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Sob Sie 19, 2006 17:21
Posty: 843
Skąd: Gdańsk-Brzeźno

PostWysłany: Pią Sty 19, 2007 8:04    Temat postu: Re: Co z odbudową Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie?

Przegląd Prasy. napisał:
Co z odbudową Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie?

Znany biznesmen Kordian BŹródło: Radio Gdańsk


To określenie przeważnie używane jest łącznie ze słowami " został zatrzymany " i oby tak się stało.
739072
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2019   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama